Nos a válasz nem egyszerű, de ha néhány dolgot figyelembe veszünk, akkor a válasz, hogy valószínűleg még sokáig.
Mindemellett ne felejtsük el, hogy, aki nem rövid távú spekulációs céllal veszi az aranyat, hanem tartalékként, vagy kockázat porlasztás miatt tart aranyat hosszú távra, annak szinte mindig alkalmas az idő a vásárlásra.
Érdemes lenne a piaci szereplőknek elfogadnia, hogy a korábbi világrend megváltozott, a proxyháborúk egyre több térségben jelennek meg, miközben a gazdasági hidegháború már sok éve tart. Éppen ezért, ha holnap hirtelen véget érne az orosz-ukrán háború, az a nagy képben nem hozna változást. Az eddig felhalmozott aranytartalékok nem fognak hirtelen leépülni, sőt valószínűleg a jelenlegi trend tovább tart majd.
Nem utolsó sorban a befektetési arany a lakossági oldalon is tartalék és menekülő eszköz. Könnyen kezelhető, azonnal pénzzé tehető, bármilyen valutában. Kis helyen elfér nagy érték. Könnyedén szállítható, ha menni kell…..
A befektetési aranyat nem terheli forgalmi adó(ÁFA) sem Európában, sem Észak-Amerikában.

A jegybankok a 2008-as válságot követően átálltak az eladói oldalról, és elkezdték egyre inkább bővíteni az aranytartalékaikat. A dobogó tetején Oroszország áll, ahol 2008 óta 1885 tonna aranyat halmoztak fel, habár itt a 2014-es krími annexió után láthattunk igazán markáns növekedést. A második helyen Kína áll a maga 1664 tonnányi vásárlásával, melyet főként 2009 és 2015-ben hajtottak végre. Mindkét ország a multipoláris világrend elmélyítésében érdekelt, így az amerikai szankciók elől az arany jelenthet számukra vonzó menekülőeszközt.
De nemcsak az oroszok és kínaiak vásároltak aranyat az elmúlt években, hanem számos NATO-tagország is, mint például Lengyelország vagy Törökország. Ezek az országok a 2019 óta tartó vásárlásokat tekintve a dobogó 2. és 3. fokára léphetnek fel. A lengyelek nemcsak az orosz-ukrán háború kitörése után, hanem már négy évvel korábban elkezdték bővíteni az aranytartalékaikat. A törökök hasonlóképpen – habár az ő esetükben sokkal inkább az unortodox monetáris politikába vetett hit lehetett a fő motiváció a geopolitikai mérlegelés helyett.
Továbbá az aranyat az ipar is egyre nagyobb mennyiségben használja. Valószínűleg minden olvasó közelében van egy olyan eszköz, amely tartalmaz aranyat. Mobiltelefon, tablet, stb. Az arany iránti kereslet jelenleg 3-4-szeresen haladja meg a kitermelés volumenét. A jövőben ez az arány várhatóan még nagyobb lesz és leginkább ez hajtja fel az arany árfolyamát.
Ezek után válaszolja meg mindenki magának az címsorban szereplő kérdést!